Bogumił Pijanowski
Teksty grupy literackiej AKANT i inne nadesłaneO stronieTeksty własne,wiersze i prozaTeksty grupy literackiej AKANT i inne nadesłaneFotografieBlog hyde parkSokół Marianna

MARIANNA SOKÓŁ - zmarła 14 sierpnia 2014 r. w wieku lat 86.

Współzałożycielka i wieloletnia prezes Stowarzyszenia Literackiego „Akant” przy Klubie Garnizonowym w Łodzi, potem Honorowa Prezes „Akantu” - kontynuatora tego stowarzyszenia. Była od ponad półwiecza mieszkanką Łodzi. WEchodziła w skład członków Zarządu Stowarzyszenia Autorów Polskich, Oddz. w Łodzi. Pochodziła z domu o bogatych tradycjach patriotycznych. Ojciec „Piłsudczyk” oraz uczestnik I i II Powstania Śląskiego, przekazał córce umiłowanie Ojczyzny. Marianna Sokół tak o nim pisze:

Tato!

orkiestra gra Twoje „Legiony”

gdzie jesteś, młody cudownie szalony

jakiego pamiętam.

Pisze opowiadania oraz wiersze zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Publikuje w różnych czasopismach, prezentowała swoje utwory w telewizji i w radiu. Jej utwory można znaleźć w wielu zbiorach pokonkursowych w Polsce i za granicą (np. w Polish Catholic Magazine) oraz w almanachu „Akantu” pt. „Ogrody przeobrażeń” (2001 r.).

M. Sokół jest laureatką wielu wyróżnień i nagród. Ma też za sobą szereg wieczorów autorskich.  

Wydała tomiki poetyckie: „Zygzaki liryczne”, „Szata ze słów”, „Jak ptasie pióra na wietrze”, „Uśmiech spod pękniętej protezy” (satyra, lata 1990-2008 r.), „Słowa z Doliny Smutku” oraz kilka zeszytów poetyckich.

Prozą ukazały się dla dzieci: „Niebieski księżyc” i „Zielony smok”, a dla dorosłych: „Czarny Księżyc”, „Lala” i „Trzeci kolor księżyca”.

Mimo ciosów, jakie ją spotkały w ostatnich latach była pełna energii, i pomysłów twórczych. Zawsze inspirująco działała w  „Akancie”, w którym znalazła grono wiernych jej przyjaciół.

 

 

użytkownik
hasło
 
Zaloguj              
KontaktZbiory prywatne