Bogumił Pijanowski
Teksty grupy literackiej AKANT i inne nadesłaneO stronieTeksty własne,wiersze i prozaTeksty grupy literackiej AKANT i inne nadesłaneFotografieBlog hyde parkŁopatówna Danuta

Danuta Łopatówna

Jest śpiewaczką, córką starszego wachmistrza Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu, który w roku 1939 walczył w ostatniej bitwie pod Kockiem i podczas okupacji niemieckiej był członkiem Związku Walki Zbrojnej w Armii Krajowej – aresztowany w 1941 r. przeszedł obozy koncentracyjne  począwszy od  Auschwitz, aż po marsz śmierci w Buchenwaldzie i zaszczepiony tyfusem umarł w przeddzień wyzwolenia w 1945 r.

Danuta jest absolwentka wydziału szkolnego Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie.  Podczas studiów zdobyła główną nagrodę w konkursie młodych talentów. Będąc studentką była już solistką Opery i Operetki w Krakowie. Wystąpiła  między innymi w roli Heleny w „Strasznym Dworze” – Stanisława Moniuszki, Michael w „Carmen” Bizeta oraz w wielu głównych rolach operetkowych. Współpracuje z pianistką prof. Barbarą Penderecką występując w licznych recitalach.

Danuta Łopatówna koncertuje w Polsce, Jugosławii i we Włoszech.

W latach 1965 – 1980 była solistką Teatru Muzycznego w Łodzi. Przez 15 lat kreowała główne role w ponad 30 operetkach, począwszy od roli Heleny w „Pięknej Helenie” Offenbacha. Współpracuje z Filharmonią Łódzką oraz z Łódzką Estradą. W bieżącym roku (2009) występuje w „Krainie uśmiechu” Lehara oraz w spektaklu „Być, jak Callas”.

Za swą działalność artystyczną została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, Honorowa Odznaką Miasta Łodzi oraz wyróżnieniem „Zasłużona dla Kultury”.

Od lat 80-tych zaczęła uprawiać poezję. Wychowana w domu o dużych  tradycjach patriotycznych pisze wiersze będące odbiciem przeżyć wojennych, przemyśleń religijnych, etycznych , ogólnoludzkich i narodowych.

Pisze również dla dzieci.

Jej bajka muzyczna z muzyką T. Woźniakowskiego „Moczarek, poczwarek i okruszek Nieba” wystawiona została przez agencję „Kleopatra” w Teatrze Roma w Warszawie oraz w Teatrze Muzycznym w Łodzi.

Od  2009 roku Danuta Łopatówna jest członkiem Grupy Literackiej „Akant” działającej przy Klubie Garnizonowym w Łodzi.

W październiku 2011 r. została uhonorowana Brązowym Medalem Zasłużona Kulturze Gloria Artist przyznanym przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego.

użytkownik
hasło
 
Zaloguj              
KontaktZbiory prywatne