Bogumił Pijanowski
Teksty grupy literackiej AKANT i inne nadesłaneO stronieTeksty własne,wiersze i prozaTeksty grupy literackiej AKANT i inne nadesłaneFotografieBlog hyde parkRogowska-Nadratowska Joanna

 

    Joanna Rogowska-Nadratowska ur. 13.08.1957 r. zmarła 25.06.2009 r. Ojciec Jerzy, inżynier jest aktywnym członkiem „Akantu”. Nieżyjąca matka Teresa była lekarzem. Joanna urodziła się w Łodzi i tu się uczyła w szkole podstawowej, gimnazjum oraz w liceum przy ul. Sienkiewicza. Tam poznała przyszłego męża Marka Rogowskiego, któremu urodziła syna Łukasza i córkę Sarę. Po maturze ukończyła studia na kierunkach: projektowanie odzieży i malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi.

    Działalność artystyczną podejmowała bez wiązania się na stałe umowami o pracę. Malowała, projektowała i ilustrowała książki. Jej wczesne prace malarskie zgromadził w znacznej liczbie ojciec swym domu w Czartkach.

    Po ciężkiej chorobie i śmierci matki Joanna odnalazła w sobie potrzebę pisania. Wiersze z tego okresu przepojone są bólem i refleksjami nad przemijaniem.

    Joanna Rogowska-Nadratowska wydała własnym sumptem trzy tomiki wierszy: „Łatane szczęście”, „Cerowane myśli” i „Nicowane banały”. Jest to poezja pełna miłości i podziwu dla piękna otaczającego nas świata. Cechuje ją skromność i mądrość życiowa.

    Dla Grupy Literackiej „Akant” Joasia była koleżanką, malarką i poetką o niezwykłej delikatności i wrażliwości artystycznej. Joanna również pięknie czytała utwory innych osób. „Akant” pamięta jej wspaniały wieczór poetycki połączony z wernisażem prac plastycznych artystki.

     Niestety choroba, silne bóle głowy i idąca w ślad za tym depresja spowodowały zaniechanie wszelkiej działalności artystycznej.

     Zmarła mając 52 lata.

 

 

użytkownik
hasło
 
Zaloguj              
KontaktZbiory prywatne