Bogumił Pijanowski
Teksty grupy literackiej AKANT i inne nadesłaneO stronieTeksty własne,wiersze i prozaTeksty grupy literackiej AKANT i inne nadesłaneFotografieBlog hyde parkKaźmierczak Anna Barbara

 

    Anna Barbara Kaźmierczak

urodziła się 20 maja 1955 roku w Błaszkach.
    Od dziecka podróżowała pomiędzy Łodzią a Błaszkami, zimy spędzając u boku rudzkiej góry, lato zaś na łonie natury! Jak żartobliwie napisał o niej Jej Wydawca - Tadeusz Daszkiewicz: " Jeszcze jako Ania Kwiecińska, Anna Barbara Kaźmierczak miała szczęście być blisko znakomitej literatury. Mieszkała bowiem w Łodzi przy ulicy Literackiej, której nadano imię Władysława Broniewskiego i uczyła się w szkole przy ulicy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
    Zapewne teatrzyk " Zielona Gęś " spowodował, że znalazła się na scenie łódzkiego teatru 44. Pracowała w teatrze Ziemi Łódzkiej, który otrzymał imię Juliana Tuwima, a obecnie pracuje w Teatrze Wielkim w Łodzi - jak dotąd bez literackiego imienia.
    Miejsce urodzenia Anny leży pomiędzy poetyckim Sieradzem i teatralnym Kaliszem. Anna Barbara kocha swój ogród  w Błaszkach i swoją Łódź. Pisze fraszki, piosenki kabaretowe i wiersze liryczne. Uwielbia wiosnę i karnawał. Przekorne słowa adresuje przede wszystkim do najbliższych. Bawi się i protestuje. Nie oszczędza osób publicznych, ale drwi również i z samej siebie. Nawiązuje do tradycji dawnej łódzkiej KARUZELI i warszawskich SZPILEK.
    Gdy Annie Barbarze towarzyszy półmrok estrady i gitara, jaśniejszy staje się sens jej słów : „a może Telimeną przyjedzie z Warszawy jakiś ważny gość ... "
/- Tadeusz - prawie jak z Placu Wolności .../.
    Pierwszy wiersz p.t. WZGÓRZE ANNY opublikował ks. Ryszard Tuzin w wydawanym w Błaszkach piśmie pod tym samym tytułem. Wiersz ten przedrukowało / dziś już nieistniejące / sieradzkie ECHO.
    Zadebiutowała PROTESTEM w KAPELUSZU  16 lutego 2003 r.
Następny tomik WYSYPISKO ukazał się 15 października 2004 r., a jej trzeci tomik MÓWIĘ DO LIŚCIA 8 marca 2005 r. Wszystkie ksiązki autorki wydało Wydawnictwo HELIODOR w Łomiankach.
    Antologie z udziałem autorki : NIEPOKORNI, ANTOLOGIA WIOSNY, SPOJRZENIA. Ponadto jej wiersze drzemią w książkach ks. Ryszarda Tuzina
pt. DĄBROWICE , BŁASZKOWIANIE /ta ostatnia- wydanie albumowe/
Jeden wiersz w książce ks. Dariusza Mordaki PARAFIA PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO, pismach parafialnych: SZUKAJMY RAZEM , NASZE PRZEMIENIENIE.
    Autorka do 26 września 2012 roku  nie miała swojego wieczoru. Na pierwszy zorganizowany w Błaszkach w czerwcu 2003 roku, zapomniano autorki zaprosić ...
i podobno KTOŚ czytał jej wiersze .... Pierwszy wieczór autorski pod patronatem Stolika Poetyckiego M. Skwarek - Gałęskiej odbył się  w Łodzi 26 września 2012 roku w łódzkiej KAWIARNI POD ATLASAMI. W maju 2013 r. odbędzie się wieczór poetycki Anny Barbary Kaźmierczak w Sali Rycerskiej DL przy ul. Tuwima 34 w Łodzi zorganizowany przez Grupę Literacką „Akant” do której należy. Anna Barbara Kaźmierczak jest obecnie również sekretarzem Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Autorów Polskich „Abakus”.

użytkownik
hasło
 
Zaloguj              
KontaktZbiory prywatne