Bogumił Pijanowski
Teksty grupy literackiej AKANT i inne nadesłaneO stronieTeksty własne,wiersze i prozaTeksty grupy literackiej AKANT i inne nadesłaneFotografieBlog hyde parkAKANT

11.10.2016 r. W AKANCIE miała swój wieczór Jolanta Miśkiewicz. Salę ogrzały ciepłe uczucia zebranych oraz wiersze autorki pełne uczuć i wesołych klimatów. Słuchaliśmy wierszy czytanych przez autorkę, Aleksandrę Staszewską i Stanisława Andrzeja Średzińskiego. Paweł Ciesielski wyśpiewał swoje kompozycje zarówno do tekstów J. Miśkiewicz, jak i z własnymi tekstami. Prowadził Bogumił Pijanowski. Autorce odśpiewano na koniec gromkie STO LAT! Uczestnicy zrobili sobie też pamiątkową fotografię.

*      *      *

4.10.2016 r. Mieliśmy comiesięczne spotkanie Grupy Literackiej Akant w Łodzi. Uczestnicy podzielili się wrażeniami i sukcesami literackimi z ostatniego okresu. Zebrani zostali zaproszeni na wieczór Jolanty Miśkiewicz, którego organizatorem jest AKANT w dniu 11 października 2016 r. o godz. 17:00 w swojej siedzibie. Będzie on nosił tytuł "Jajo gżegżółki" (czytać będą:autorka, Ola Staszewska i Stanisław Andrzej Średziński, uatrakcyjni muzycznie Paweł Ciesielski). Zareklamowano też jubileuszowe spotkanie Urszuli Kowalskiej, które odbędzie się w Bibl. Woj. 14-go października.

Zebrani pamiętali o byłych i przyszłych solenizantkach – Teresie, Danucie i Jadwigach. Oczywiście odśpiewano im STO LAT! Na stole pojawiły się słodkości od solenizantek.
Sporo wierszy prezentowanych podczas spotkania miało charakter refleksji dotyczących naszej kondycji psychicznej i zdrowotnej. Jesienne nastroje w nich tedy przeważały, choć nie brakło i wesołych fragmentów.
Temat wykładu wygłoszonego przez prof. Stanisława Sadowskiego nie należał do łatwych (analiza tekstów Franza Kawki i Ericha Fromma). Dawał jednak sporo do myślenia.

*      *      *

20.09.2016 r. Grupa Literacka AKANT spotkała się po długiej przerwie urlopowej. Członkowie odebrali wrześniowe wydanie „Kwartalnika AKANT” Nr 27(67). Były wspomnienia, informacje i plany. Słuchano nowych wierszy i dyskutowano. Na koniec bardzo ciekawy wykład o tolerancji wygłosił prof. Stanisław Sadowski.

*      *      *

 

7 czerwca 2016 r. Grupa Literacka AKANT zebrała się na swoim ostatnim przed okresem urlopowym zebraniu. Kolejne będzie dopiero 20 września 2016r. Omówiono sprawy organizacyjne i ostatnie wydarzenia związane z działalnością członków. Zebrani zostali powiadomieni o planowanych wieczorach i imprezach literacko-artystycznych. STO LAT! usłyszeli niedawni solenizanci (Stanisław i Zofie) oraz mający mieć za 3 dni imieniny Bogumił. Nie brakło przy tej okazji słodkości. Spotkanie uatrakcyjnił mini-konkurs poetycki o ZIELONY KUBEK AKANTU. Wyboru laureatki dokonali zebrani w głosowaniu tajnym. Zwyciężczynią została Zofia Pawłowska. W trzeciej części bardzo interesujący wykład zatytułowany „Theatrum mundi (teatr świata)” wygłosił prof. Stanisław Sadowski.

*      *      *

17 maja 2016 r. Wieczór autorski Zbigniewa Wąsowskiego zgromadził w AKANCIE wielu łódzkich poetów. Wszyscy trzymają solidarnie kciuki za Pana Zbigniewa, który pisze w sposób nietuzinkowy. W jego tekstach jest bowiem coś, co urzeka. Można tam znaleźć wzruszenia, zręczność w korzystaniu z potocznego języka w dialogowaniu i sporą dozę humoru. Podziw wzbudza zwłaszcza Jego walka z chorobą Parkinsona i siła z jaką ją pokonuje. Otacza go jednak przecież miłość, a ta niesie zawsze nadzieję. Słuchaliśmy o fascynacji autora Krakowem, o przeżyciach szpitalnych oraz wierszy dowcipnie ilustrujących obrazki z naszej codzienności. Należy podziękować też Ewie Karaśkiewicz za wsparcie autora przy organizacji spotkania i podczas czytania jego utworów. O innych wzruszeniach w tym miejscu nie napiszę, bo znów mi się łezka w oku kręci.

*       *      *

10 maja 2016 r.  Łódzki AKANT spotkał się, jak zwykle w pierwszy wtorek miesiąca. Początek był poświęcony omówieniu tego, co było i planom na kolejne miesiące. Parę osób miało się czym pochwalić prezentując nowowydane przez siebie tomiki oraz wspominając udział w imprezach, przypominając przeprowadzone z nimi wywiady w TV, czy też uczestnictwo we własnych, udanych spotkaniach autorskich.

W najbliższym czasie zaplanowano 17 maja 2016 (wtorek) na godz. 17:00 wieczór autorski Zbigniewa Wąsowskiego zatytułowany KRAKÓW, który będzie miał miejsce w SALI RYCERSKIEJ Domu Ludowego SRCh w Łodzi na ul. Tuwima 34. W drugiej części uczestnicy czytali, jak zwykle swoje wiersze. Panowała bardzo miła atmosfera. Na koniec prof. Stanisław Sadowski wygłosił niezwykle interesujący odczyt na temat samotności. B.P. 

 *      *      *

2016-04-23. W Krakowie odbyły się konfrontacje literackie zatytułowane MANEWRY ARTYSTYCZNE. Sporo można o tym wydarzeniu przeczytać w Internecie na odpowiednich stronach MON oraz w innych mediach informujących o tej bardzo udanej  imprezie. Ograniczę się jedynie do stwierdzenia, że było to wydarzenie na wysokim poziomie artystycznym. Mamy wspaniałą młodzież! Już teraz może iść ona w zawody z wieloma profesjonalnymi wykonawcami. Akant reprezentowali Joanna Kanicka oraz prezes Bogumił Pijanowski. B. P.

  *      *      *

 

15 kwietnia 2016 r. STOLIK POETYCKI prowadzony przez Małgorzatę Skwarek – Gałęską (prezesa Oddziału Łódzkiego Związku Literatów Polskich) zorganizował w Muzeum Kinematografii w Łodzi wieczór poetycki Bogumiła Pijanowskiego zatytułowany „Wymiecione z komputera”. Czytał (jak zwykle świetnie!) Włodzimierz Galicki . Parę wierszy przeczytał również autor. Spotkanie ubarwił wokalnie Ryszard Krauze (też wspaniale!). Salę wypełniło około 50 osób. Zebrani wysłuchali utworów bardzo różnorodnych, w których przeważały wiersze dowcipne, refleksyjne i często zahaczające o tematy natury filozoficznej.

  *       *      *

5 kwietnia 2016 r. AKANT miał swoje kolejne spotkanie w aurze iście letniej. Temperatura na dworze sięgała 24 stopni Celsjusz - wiadomo kwiecień-plecień, bo przeplata trochę wiosny, trochę lata. Oczywiście, przede wszystkim, czytano własne wiersze, ale poruszano też sprawy organizacyjne, po czym uczestnicy otrzymali Nr 26(66) KWARTALNIKA AKANT. Wieczór zakończył, jak zwykle bardzo interesujący wykład prof. Stanisława Sadowskiego poświęcony twórczości Janusza Szpotańskiego.

*      *      *

23.03.2016 r. W AKANCIE na ul. Tuwima 34 miała swój wieczór poetycki GRAŻYNA CEBO-WIĘCEK zatytułowany „Dwa światła”. Wiersze zostały dostosowane do tygodnia poprzedzającego Wielkanoc i miały nastrój rekolekcyjny. Sala wysłuchała ze skupieniem pięknych utworów, świetnie czytanych przez autorkę oraz aktorkę Bożenę Wilk i Witolda Smętkiewicza. Zdjęcia z tego wzruszającego i niezwykle ciekawego wydarzenia można znaleźć na odpowiednich stronach w Internecie oraz w Kwartalniku AKANT. B.P.

*      *      *

01.03.2016 r. (pierwszy wtorek miesiąca). Comiesięczne spotkanie łódzkiego „Akantu”przypadło w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Zebrani uczcili to na stojąco chwilą ciszy. Nie brakło wierszy o charakterze patriotycznym. Było sporo wzruszających momentów. Poruszył wszystkich wiersz Zbigniewa Wąsowskiego w związku z poważną operacją, jaka przeszła niedawno Ewy Karaśkiewicz. Akant martwi się o jej zdrowie i bardzo współczuje z powodu bólu jaki doznała licząc jednocześnie na to, że szybko wróci do zdrowia. Było też sporo pięknych wierszy refleksyjnych, nastrojowych i okolicznościowych. Nie brakło fraszek i wierszy dowcipnych. Omówiono plany na najbliższe miesiące. Relacje z tych wydarzeń znajdą miejsce w kolejnym numerze kwartalnika. W ostatniej części spotkania bardzo interesujący wykład zatytułowany „Wojny światów” wygłosił profesor Stanisław Sadowski.

*      *      *

2 lutego 2016 r.  Na cykliczne spotkanie Grupy Literackiej AKANT przybyło 26 osób. Na wstępie prezes wręczył dyplomy najbardziej aktywnym członkom w 2015 roku. Dyplomy otrzymali: Jadwiga Zeler, Ewa Karaśkiewicz, Barbara Turajczyk, Włodzimierz Bartczak, Elżbieta Czerwińska, Bronisława Kosmyk, Urszula Kowalska i Elżbieta Marczyńska.  Omówiono ostatnie imprezy AKANTU i sprawy organizacyjne. Zebrani zostali również zapoznani z niektórymi imprezami literackimi w miesiącu lutym. Na terenie Łodzi jest ich bardzo dużo. Zaplanowano działalność na kolejne miesiące. Nie udało się powołanie komitetu obchodów dwudziestolecia Akantu. Postanowiono uczcić ten jubileusz bardziej kameralnie. W części literackiej słuchaliśmy ciekawych utworów, z które zaprezentowali uczestnicy spotkania. Niektórzy członkowie podzielili się z zebranymi wrażeniami z uczestnictwa w ważnych wydarzeniach kulturalnych ostatnich tygodni. W trzeciej części spotkania prof. Stanisław Sadowski wygłosił niezwykle interesujący odczyt pt. „O mądrości w poezji ks. Jana Twardowskiego”. Uczestnicy poza strawą duchową konsumowali również pączki z uwagi na zbliżający się za dwa dni Tłusty Czwartek. Głównym fundatorem słodkości był Włodzimierz Bartczak.

*      *      *

19 stycznia 2016 r. miał miejsce wieczór autorski Urszuli Felisiak zatytułowany „Śpiew duszy mojej”. Pani Urszuli Felisiak należy do Grupy Literackiej AKANT od 2013 r. Z domu rodzinnego wyniosła miłość do ludzi, stąd wybrała zawód asystenta socjalnego, aby być blisko ich spraw. W czasach kiedy władza zwalczała niezależne związki zawodowe, będąc czułą na krzywdę społeczną, poetka zaangażowała się w tworzenie „Solidarności” na terenie Spółdzielczości Inwalidzkiej. Pisać zaczęła, jako kobieta dojrzała w początkach lat dziewięćdziesiątych. Były to wiersze rozliczeniowe skierowane do ówczesnych rządzących. Te utwory znalazły odbicie w organizowanych przez Panią Urszulę, wespół ze znanym artystą łódzkim, wieczorach literackich. Działalność była dla ówczesnych rządzących w Łodzi na tyle niewygodna, że zmusiła autorkę do jej zaprzestania. Pani Urszula znalazła jednak drugą pasję – szkice węglem. Obecnie wiersze Urszuli Felisiak ukazują się w Kwartalniku AKANT. Szczególnie ulubionym gatunkiem autorki są dziś liryki miłosne. Zebrani z uwagą wysłuchali pięknych wierszy świetnie czytanych przez poetkę

*      *      *

05.01.2016 r. Grupa Literacka AKANT powitała Nowy Rok na spotkaniu noworocznym. Po podzieleniu się opłatkiem, było wspólnie śpiewanych kolęd, czytanie wierszy okolicznościowych i wesołe biesiadowanie przy stole. Wieczór uatrakcyjniły tańce. Były korowody, wężyki, mosteczki, kółeczka i odbijany.

 *      *      *

Dodaj komentarz Pokaż komentarze     komentarzy: 2


użytkownik
hasło
 
Zaloguj              
KontaktZbiory prywatne