Bogumił Pijanowski
Blog / hyde parkO stronieTeksty własne,wiersze i prozaTeksty grupy literackiej AKANT i inne nadesłaneFotografieBlog hyde park


LUTY 2011. Czy dusza się starzeje?

Czy dusza się starzeje?

 

    Dusza, która ożywia ciało jest bytem niematerialnym i nieśmiertelnym, gdy tymczasem ciało można zważyć, zmierzyć, dotknąć i zobaczyć. Czasem i ducha w kimś widać, ale takie oglądanie, jako intuicyjne, jest niepewne i nieostre.

    Starość przychodzi na nas w sposób nieubłagany. Imponują nam ludzie młodzi wewnętrznie, którzy zachowują ochoczego ducha również wtedy, gdy ciało u nich jest już mdłe.

    Rozważania teologiczne i filozoficzne na temat związku ciała z duszą towarzyszą ludzkości od zarania. Najczęściej mówi się o grzesznym ciele i o staraniach duszy, aby ciało służyło dobru. Nigdzie nie znalazłem jednak rozważań na temat tego, czy dusza podlega starzeniu się wraz z ciałem, w którym zamieszkuje aż do śmierci, by potem, opuszczając je, ulecieć w zaświaty.

    Skąd te moje rozważania? Otóż ten wpis sprowokowała jedna z moich znajomych, która w korespondencji ze mną napisała, że ostatnio nawet dusza się w niej zestarzała.

     Oczami duszy widzę jednak, że starzenie się owej duszy jest niemożliwe.

     

                                                                                      Bogumił Pijanowski

Dodaj komentarz Pokaż komentarze     komentarzy: 0


użytkownik
hasło
 
Zaloguj              
KontaktZbiory prywatne