Bogumił Pijanowski
Blog / hyde parkO stronieTeksty własne,wiersze i prozaTeksty grupy literackiej AKANT i inne nadesłaneFotografieBlog hyde park


Lato

   3 lipca miałem w szpitalu zabieg wszczepienia trzeciego stenta. Teraz czuję się dobrze i ruszam (16 lipca) na wieś do swojej chatki letniskowej.

Towarzyszy mi myśl o posiadaniu samego siebie.

Posiadanie siebie.

   Teoretycznie człowiek najbardziej jest posiadaczem samego siebie. Wiadomo, że posiadacz może ze swą własnością zrobić co zechce. Może o nią dbać, może ją doskonalić, ale i zniszczyć lub okaleczyć może. Wiadomo - życie jest krótkie i nie da się go cofnąć. „Właściciel samego siebie” powinien o tym stale pamiętać, jednak wielu lekceważy tę prawdę i bywa, że opamiętanie następuje zbyt późno.

   W posiadaniu samego siebie są liczne ograniczenia. O nas decyduje przecież już samo miejsce urodzenia. Od poczęcia żyjemy potem wśród innych i musimy się z nimi liczyć. Nasze działania w danym społeczeństwie reguluje moc praw i zwyczajów. Kolejne ograniczenie, to nasze zdrowie. Stwarza nam ono różne możliwości, ale i często nie pozwala na realizację niektórych naszych zamierzeń. Pieniądze stanowią kolejną przeszkodę. Nie kupimy dobrej książki, jeżeli brak nam gotówki, nie będziemy mogli iść do kina, czy do teatru, jeżeli nie starczy nam na bilet. Z drugiej strony nadmierne bogactwo też często deprawuje. Jedynie w sferze myślenia jest duża swoboda. Myślenie nie kosztuje materialnie, a jedynie wymaga wysiłku intelektualnego.

   Poza pracą, obowiązkami codziennymi i czynnościami natury fizjologicznej jest jednak spory margines swobody w wyborze działania. Jest nim strefa czasu wolnego. Można go trwonić, można poświęcać na wypoczynek bierny, można wybierać tzw. zabawy na manowcach, ale można również miłośniczo oddawać się swoim zainteresowaniom twórczym i doskonaleniu własnej osobowości. Obok innych dziedzin, poezja i literatura stwarzają kusząco piękne możliwości. Pisząc wiersze, tworząc prozę, uczestnicząc w wieczorach autorskich, czytając i słuchając innych ludzi pióra doskonalimy nasze wnętrze, tę naszą własność, która jest nam raz tylko w życiu dana.                            

                                Bogumił Pijanowski

 

Dodaj komentarz Pokaż komentarze     komentarzy: 0


użytkownik
hasło
 
Zaloguj              
KontaktZbiory prywatne